Alumtek-02

سیم محافظ هوایی حاوی فیبر نوری

OPGW

( Optical Ground Wire)

سیم محافظ هوایی حاوی فیبر نوری

ساختار

OPGW نوعی کابل است که در خطوط فوق توزیع و انتقال مورد استفاده قرار می گیرد. كابل OPGW از یک یا چند تیوپ آلومینیومی یا استنلس استیل حاوی تعداد معینی از فیبر های نوری و سیم های فولادی با روکش آلومینیوم در لایه اول و سیم های فولادی ، آلومینیومی و آلومینیوم آلیاژی و یا ترکیبی از آنها در دیگر لایه ها، بر اساس نوع مشخصات الکتریکی و مکانیکی مورد نظر،تشکیل شده است.

Alumtek

تعداد فیبر های نوری به کارگرفته شده در تیوپ ها متغییر بوده و بر اساس نیاز و درخواست مشتری می تواند از 1 فیبر آغاز شده و به اعدادی همچون 48،24،12 و حتی بالاتر نیز برسد. از كابل‌هاي OPGW در بالاترين نقطه دكل‌هاي خطوط انتقال استفاده مي‌شود.

Alumtek

در تولید و طراحی كابل‌هاي OPGW می توان از فیبرهای Single-mode و Multi-mode استفاده نمود.

فيبر‌هاي Single–mode ، در مسافت‌هاي بالاتر از یک کیلومتر با پهنای باند بالا و فیبر های Multi-mode در مسافت های کمتر از یک کیلومتر با پهنای باندهای کمتر، مورد استفاده قرار می گیرند.

Alumtek

کابل های OPGW از نظر ظاهری مشابه سیم های گارد (شیلدوایر) و یا هادی های ACSR بوده و در خطوط قدیمی موجود جایگزین سیم های گارد شده و در طراحی خطوط جدید انتقال،به عنوان محصولی با دو کاربرد مورد استفاده قرار می گیرند.

Alumtek

کاربرد

این کابل در خطوط انتقال به دو منظور استفاده می گردد: کاربرد اول: محافظت از خطوط فاز حاوی جریان الکتریکی(هادی های انتقال هوایی) در برابر جریان های اتصال کوتاه و جریان های آنی رعد و برق و ارت نمودن این جریان ها و انتقال آنها به زمین از طریق دکل های انتقال و کاربرد دوم: انتقال داده های صوتی و تصویری با به کارگیری فیبر های نوری

ویژگی‌ها

انتقال فیبرهای نوری از طریق دکل های انتقال هوایی دارای فوايد بسياري نسبت به كابل‌هاي فيبرنوري منتقل شده از طریق زمین می باشد به عنوان مثال می توان به هزينه بسیار کمتر نصب هوایی هر كيلومتر از اين كابل‌ها نسبت به كابل‌هاي زمينی،كاهش آسيب‌هاي وارد شده به کابل ناشي از گودبرداري‌ها، گسترش مسير‌ها، جايگزيني سيستم‌هاي فاضلاب زيرزميني و … اشاره نمود.

همچنین با توجه به دو منظوره بودن کابل OPGW می توان علاوه بر محافظت از خطوط فاز حاوی جریان الکتریکی در برابر اتصال های کوتاه و جریان های صاعقه، از قابلیت فیبر های نوری نیز در انتقال داده های صوتی و تصویری بهره جست و در مکان هایی که انتقال فیبر های نوری از طریق کابل های زمینی دارای هزینه زیادی می باشد (مثل مناطق کوهستانی و …) هزینه این امر را کاهش داد.

استانداردهای مرجع

کلیه محاسبات بر اساس استاندارد IEEE1138 و سیم های فولادی با روکش آلومینیوم بر اساس استاندارد ASTM B415 در زمینه تولید سیم های محافظ OPGW می باشد.

( Optical Ground Wire)

(OPGW)

سایر محصولات آلومتک